Zapraszamy do relacji ze spotkania z delegacją z francuskiego regionu Rhone-Alpes która złożyła w ostatnim czasie roboczą wizytę w naszym województwie.
Sułkowicka krzonówka pojechała do Francji
Chlebem i solą – tradycyjnie po polsku – witali Grażyna i Wacław Domanusowie oficjalną delegację francuskiego regionu Rhone Alpes oraz Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w progach swojego gospodarstwa Agrogościniec w Jasienicy.
Beskidy i Alpy
Region małopolski współpracuje z francuskim regionem Rohne-Alpes od wielu lat. Współpraca zaczęła się od pomocy humanitarnej udzielanej przez Francuzów małopolskim rolnikom za pośrednictwem Izb Rolnych. Z tych kontaktów 15 lat temu narodziła się współpraca organizacji rolniczych obu regionów, a następnie ich oficjalne partnerstwo. Co roku odbywa się spotkanie komitetu sterującego, które nakreślają wspólne działania na najbliższy rok lub lata.
Program roboczy pobytu delegacji francuskiej w Krakowie tak został skonstruowany, by łączyć rozmowy robocze z poznawaniem atrakcji Małopolski. Pośród nich przedstawiciele MIR zaproponowali gościom odwiedzenie gospodarstwa Agrgościniec w Jasienicy.
Razem można więcej
Po raz kolejny potwierdziła się stara prawda, że razem można więcej. Przyjęcie delegacji wspólnie przygotowali właściciele gospodarstwa wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Jasienicy oraz stowarzyszeniem Dwa Światy. Efekty tej współpracy widać już było na tegorocznym Konkursie Potraw Wielkanocnych, na którym Jasienica zdobyła pierwsze miejsce (a nasze gospodynie drugie) w powiecie. Do tej kooperatywy dołączył sołtys Robert Bylica ze skrzypcami i fletem. Słowem wiązanym, pieśnią i przyśpiewkami, na bieżąco tłumaczonymi na język francuski, gospodynie i jasieniczanie przedstawili urodę swojej wsi, opowiedzieli o życiu na wsi dawniej i dziś oraz o swoim kole i intencji podtrzymywania rodzimej kultury.
W Agrogościńcu
Następnie gospodarze Agrogościńca uraczyli gości sułkowicką krzonówką, prezentując jej tradycję i miejsce na liście produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa oraz smacznym drugim daniem, deserem, kawa i herbatą. Przy obiedzie dyskutowano o obecnej sytuacji wsi małopolskiej w Beskidach i francuskiej wsi w rejonie Alp nad Rodanem. Podczas całej wizyty w Jasienicy program oficjalny spotkania przeplatany był tradycyjnymi elementami. Chleb, którym gospodarze Agrogościńca witali znakomitych gości był upieczony we własnym piecu chlebowym. Goście mieli okazję patrzyć, jak włada się go do pieca z opałki, na liściu kapusty i na łopacie oraz oglądać i smakować efekty. Podobnie oglądali z zaciekawieniem wędzącą się w wędzarni swojska kiełbasę. A że po sutym obiedzie nie byli w stanie degustować przysmaków, otrzymali – tradycyjnie po polsku – gościńca z tych wspaniałych domowych wyrobów.
W Małopolskiej Szkole Gościnności
Z tym gościńcem wyruszyli do Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, jako ostatniego już punktu pobytu na naszym terenie. Stąd pojechali prosto na lotnisko, by wrócić do domu. Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego na Zarabiu jest jednostką samorządu województwa. Współpracuje ze swoją odpowiedniczką z francuskiego L’Argentiere. Jest więc oczywiste, że kwestie rozwijania współpracy szkół dominowały podczas spotkania gości z kierownictwem szkoły i gronem pedagogicznym. Jak na szkołę o takiej nazwie przystało, zgotowano gościom wspaniale przyjęcie, a oni nie kryli swojego wysokiego uznania. W spotkaniu uczestniczył radny małopolski Mieczysław Kęsek.
Z rozmów wzajemnych
Goście potwierdzili, że tendencje do rozwoju agroturystyki oraz renesans ruchu małych stowarzyszeń chroniących rodzimą kulturę są podobne w obu naszych krajach. Poruszono temat sprzedaży bezpośredniej jako metody na uchromienie małych gospodarstw rolnych w terenie górskim. Ochrona tych gospodarstw, to nie tylko recepta na zachowanie miejsc pracy na wsi, lecz również na ochronę charakterystycznego krajobrazu, który stopniowo, ale bardzo szybko się zmienia. Poruszano też problemy biomasy oraz unijnego programu ochrony przyrody Natura 2000. W jego wprowadzaniu Francja jest znacznie bardziej zaawansowana niż Polska. Francuzi zaprosili też przedstawicieli Małopolski do wzięcia udziału w ich tradycyjnym konkursie oraczy.
Padło wiele miłych słów pod adresem Małopolski i wzajemnej współpracy, która z roku na rok poszerza swój zakres.
Podczas wizyty Francuzów w Polsce omawiano też m.in.: sprawy zdrowotne, kształcenie zawodowe w Małopolsce, fundusze europejskie na rzecz zrównoważonego rozwoju, prognozowanie rozwoju regionalnego, projekt budowy centrum muzyki w Krakowie, rozwój branż IT oraz technologicznej, wykorzystanie i zagospodarowanie biomasy, kwestie współpracy w dziedzinie planowania energetycznego oraz utworzenia polsko-francuskiego kierunku studiów magisterskich.
Nasi goście
Ze strony francuskiej do Agrogościńca przybyli: Wiceprzewodniczący Rady Regionu Rhone Alpes ds. Europy i stosunków Międzynarodowych – Bernard Soulage, radni Regionu Rhone Alpes – Belkacem Lounes, Catherine Pidoux i Sarah Peillon, dyrektor DERIC Regionu Rhone Alpe – Rachel Haab oraz pracownicy DERIC – Katarzyna Frenee-Szczurek, Franck Levy oraz Valerie Morier-Genoud z Regionalnej Izby Rolniczej Rhone Alpes. Delegacji towarzyszyli pracownicy Urzędu Marszałkowskiego oraz radni małopolscy. Małopolska Izbę Rolniczą reprezentowali: Marek Lenczowski, Jolanta Majka i Katarzyna Pniak. Wskutek choroby wraz z delegacją nie mógł podróżować – jak zamierzał – Generalny Konsul Francji w Krakowie.
————————————————————
Serdecznie także zapraszamy do relacji przygotowanej przez ITV Myślenice z tego wydarzenia.
By otworzyć relację prosimy kliknąć w poniższy zrzut ekranu który otworzy państwu stronę z filmem.